Изминаха почти шест години, откакто FSG пое контрола над Ливърпул и чухме гръмките фрази, че са на Анфийлд, за да печелят.
„Ние сме тук, за да печелим.Имаме традиции в изграждане на печеливши отбори. Ще спечелим титлата до две – три години“, заяви тогава Джон Хенри.
Единственият успех, който постигна клубът обаче се оказа Купата на Лигата през 2012-та, спечелена от погрешка назначеният за мениджър „некадърник“ – Кени Далглиш.
След идването на FSG обаче, само веднъж Ливърпул завърши над шестото място, като се превърна в посредствено отборче, върху което се упражнява дори Северноирландски чобани.
На 9-ти октомври 2015-та на Анфийлд стъпи Юрген Клоп и отново се породиха в изобилие признаци на оптимизъм.
След добрата кампания, германският мениджър бе възнаграден с нов шестгодишен договор, което може да се окаже най-важният трансфер в ерата на FSG.
Точно Клоп може да бъде ключът към това, дали в крайна сметка американците ще успеят да наложат модела си на работа или той е обречен на вечни провали.
От самото начало, Джон Хенри и компания показаха, че Ливърпул ще харчи пари като гламав, за да инвестира в млади таланти, резерви и недоказани играчи, които ще се продават при добри оферти.
Това се следваше стриктно от трансферният император – Брендън Роджърс, който прогони от състава играчите с потенциал и класа.
Сега Юрген Клоп е на кормилото и никой не се съмнява в предстоящото шоу, тъй като със сигурност има много по-голям контрол върху трансферите на Анфийлд от предшественика си.
Трудно беше да си представим, Брендън Роджърс да направи толкова умни трансфери.
Този футболен самодеец превърна Ливърпул в не конкурентно способен тим на Манчестър Юнайтед, Манчестър Сити или Челси. Дори се отдалечи от тях.
Докато FSG държат юздите в Ливърпул няма как да видим трансфери като на Погба в Юнайтед, но и Клоп сам заяви, че не иска подобни многомилионни сделки.
Германецът заяви, че предпочита да развива играчите си, вместо да купува готови футболисти от световна класа, както е правил в Борусия Дортмунд.
Това се препокрива с вижданията на американците, но с този модел ще е много по-трудно да се отправи предизвикателство за титлата в Англия – освен ако не си Лестър.
Но пък от друга страна, Ливърпул не играе в Европа и той ще има достатъчно време през следващите девет месеца, да подготвя перфектно играчите си за мачовете от Премиършип.
С видяното през миналия сезон, Ливърпул на Клоп би могъл да постигне успехи, дали обаче моделът на FSG ще му даде възможност или ще го провали?